Звездани путник
2.32K subscribers
875 photos
245 videos
4 files
185 links
Специјалност: соларни систем, космичке мисије, млечни пут, интрегалактички простор, галаксије, црне рупе, егзопланете, супернове, квазари, интра/интер универзумске "црвоточине".....
Download Telegram
Forwarded from # тк Борбени Ефективи [БЕФ] (Voice From Mars)
❗️🇨🇳 #космонаутика Кина тестирала прототип нуклеарног мотора са којим ће за свега 90 дана моћи да се стигне на Марс
#пројекат Укључено 10-ак научно-истраживачких института и универзитета. Циљ: израда компактног мотора на нуклеарни погон за међупланетарна путовања са роком израде до 2035.године који je по каракт. 10х јачи од аналога који се развија у оквиру пројекта ✖️Draco [🇺🇸САД].
#развој Према техничким спецификацијама реч је о веома компактном мотору (маса до 8т) који ће бити у стању да генерише снагу до 1.5 МW. Ово омогућава да се уклопи у тело стандардне ракете-носача чиме се директно олакшава даље комплетирање 🚀 међупланетарног космичког брода (дужина најмање 50м) који ће се за путовања на Марс и сл. склапати у орбити око Земље или Месеца. Да би се смањила величина мотора, коришћен течни систем хлађења. ⚠️ Кинеским конструкторима успело да у један блок спакују систем за одвођење топлоте и специјалне штитове који неутралишу зрачење, што је од немерљивог значаја.
#технологија Кинески конструктори постигли да температура расхладне течности подигну на 1276 степени Целзијуса што омогућава да хелијум и ксенон из течног пређу у гасовито агр. стање чиме ће се покреће генератор и постиже велика снага. Захваљујући брзим неутронима погон ће имати ефикасно и непрекидно снабдевање енергијом током целе деценије. Витални делови мотора ће бити израђени од волфрама чиме ће се значајно продужити њихов животни век. У овој фази тестира се прототип ракетног мотора без нуклеарног горива са топлотом која се добија из спољног извора. Главни циљ је испитивање система за одвођење топлоте из литијумских реактора. Конструктори тестирали рад погона користећи Брајтонов циклус и проценили о. материјала на окружење у коме владају високе температуре.
#конкуренција У САД се развија сличан пројекат нуклеарног мотора који ће генерисати 7х мању излазну снагу. Пројекат би требао да се реализује почетком наредне деценије кроз лунарну мисију. Мисија путовања на Марс (к.б. Starship) ће према проценама трајати 7 месеци.
🚀 Борбени Ефективи
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
🔭Нептун доживљава чудне температурне флуктуације 🌡

🔭 Температура Нептунове атмосфере подлеже чудним флуктуацијама и могу проћи деценије да научници схвате шта се тачно дешава на овој далекој планети.

🔭Између 2003. и 2012. глобална температура леденог гиганта пала је за око 8°Ц. Затим, од 2018. до 2020. године, термовизија показује да је јужни пол планете постао знатно светлији, што указује на скок температуре од 11°Ц.
Forwarded from # тк Борбени Ефективи [БЕФ] (Voice From Mars)
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
https://www.youtube.com/live/GmXB7IqbM1o?si=cRTevNsobiijxbSF

Овонедељна препорука предавања (са малим закашњењем, админ је у страшној гужви). Мало о црним рупама, са Брајаном Грином и Андреом Гхез добитницом Нобелове награде

Уживајте!!!
🔭"Џејмс Веб" је видео звезду удаљену 17,8 милијарди светлосних година од нас

🔭 Ова „звезда чудовишта“ је двојник и добила је име по измишљеном јапанском џиновском лептиру Мотри из филмског универзума Годзиле.

🔭 Користећи свемирски телескоп Џејмс Веб, астрономи су снимили слику галактичког јата МАЦС0416, удаљеног 4,3 милијарде светлосних година од Земље. Анализирајући податке, научници су, поред расејања галаксија и супернова, успели да идентификују звезду, чија је светлост, услед ефекта гравитационог сочива, појачана приближно 4 хиљаде пута и постала доступна за посматрање.
🔭Слике соларне еклипсе,коју ми нисмо моглида видимо у нашој земљи
Forwarded from # тк Борбени Ефективи [БЕФ] (Voice From Mars)
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Forwarded from # тк Борбени Ефективи [БЕФ] (Voice From Mars)
🇷🇺 Према речима државне корпорације Роскосмос ракета-носач Ангара А5(М) је у орбиту "избацила" мали космички апарат/сателит "Гагарињец" (спада класу микросателита Cubesat 3U) које је развила и произвела руска специјализована космичка компанија Avant Space.
🚀 Борбени Ефективи
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
😍Најживописнија слика Универзума 🌌

🔭 Овде видимо јато галаксија МАЦС0416, а ова слика комбинује инфрацрвене податке са телескопа Џејмс Веб и податке о видљивој светлости са телескопа Хабл. Боје су овде додељене према таласним дужинама.

🔭 Најкраће таласне дужине су плаве, најдуже црвене, а зелена је у средини. У већини случајева, плаве галаксије су нам најближе, а црвене најудаљеније, иако неке изгледају црвеније због количине прашине коју садрже.
🔭 Све до 17. века, веровало се да светлост путује тренутно. Дански астроном Оле Кристенсен Ремер био је први који је пружио доказе да светлост има коначну брзину.

🔭Он је то учинио посматрајући кретање Јупитеровог месеца Ио и израчунавши брзину светлости на приближно 220.000 км/с, што је изузетно близу савременој вредности од 299.792 км/с.Оле Кристенсен Ромер је измерио брзину светлости посматрајући Јупитеров месец Ио. Током свог рада у опсерваторији Ураниборг, Ромер је, заједно са Жаном Пикаром, бележио помрачења Ио-а. Приметили су да су интервали између помрачења краћи када се Земља приближава Јупитеру, а дужи када се удаљава.
🔭 Ромер је закључио да разлике у времену наступања помрачења могу бити објашњене коначном брзином светлости. На основу ових посматрања, Ромер је објавио рад у којем је изнео своје налазе о коначној брзини светлости.
Иако његова процена није била потпуно тачна, била је довољно близу да послужи као основа за даља истраживања и мерења брзине светлости.

УКРАДЕНО ОД ЧЕДЕ 😁
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Предивни снимци ротације Земље
Фантастична фотографија 📸

🔭 Направио ју је астронаут Том Пеке 13. јануара 2017. током своје шетње свемиром.

🔭У то време ΜSS је летео изнад Аргентине. Надморска висина око 400 км.