Звездани путник
2.31K subscribers
885 photos
249 videos
4 files
186 links
Специјалност: соларни систем, космичке мисије, млечни пут, интрегалактички простор, галаксије, црне рупе, егзопланете, супернове, квазари, интра/интер универзумске "црвоточине".....
Download Telegram
🔭Ово су композитне слике са Насиног свемирског телескопа Хабл и Атакама Великог милиметра/субмиллиметарског телескопа (АЛМА).

🔭Слике у левом квадратићу и увеличање приказују две од шест, далеких, масивних галаксија где су научници установили да је формирање звезда престало због исцрпљивања извора горива – хладног водоника.

🔭Хабл је, заједно са АЛМА, пронашао ове чудне галаксије када су комбиновали снаге са "природним објективом" (гравитационо сочиво) у свемиру створеним у првом плану масивних галаксијских кластера.

📝 Ове галаксије су настале када је свемир имао око 3 милијарде година,а звезде које су чиниле ове гачаксије су већином биле много масивније од нашег Сунца те им је и животни век био краћи. У овом галаксијама и даље има активних звезда али се не стварају нове звезде
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
💥Највећа симулација универзума

🔭Уз помоћ компјутерског модела универзума Уцхуу, можете видети еволуцију универзума током 13 милијарди година. Виртуелни универзум садржи 2,1 трилион "честица" у свемиру пречника 9,6 милијарди светлосних година.

🔭Истраживачи су користили више од 40.000 компјутерских процесора и 20 милиона компјутерских сати за креирање свог модела и произвели више од 3 петабајта података
Атмосферски сјај прекрива Земљин хоризонт испод звезда, као што је приказано на фотографији снимљеној док је Међународна свемирска станица кружила 400км изнад Тихог океана југоисточно од Јапана
🔭Научници су открили нову планету, названу Кеплер-1649c, када су гледали кроз старе снимке Кеплеровог телескопа, којег је агенција пензионисала 2018. године.

🔭Док су га претходне претраге са компјутерским алгоритмом погрешно идентификовале, истраживачи који су прегледали Кеплерове податке су други пут погледалии ретултате и препознали га као планету.

🔭Од свих егзопланета које је пронашао Кеплер, овај далеки свет – који се налази 300 светлосних година од Земље – најсличнији је Земљи по величини и процењеној температури

🔭Ова егзопланета нажалост кружи око звезде класе црвени патуљак,који иако имају нижу површинску температуру од Сунца, има много веће и јаче соларне бакље које смањују могућност за развој живота на планетама у тим системима
💫Загрљај две галаксије,М51 и М51Б.
Наше место у свемиру
🔭Како је округла звезда направила ову квадратну маглину?

☀️ Нико није сасвим сигуран. Округла звезда, позната као МWC 922 је вероватно део система са више звезда и појављује се у центру маглине Црвени квадрат.

🔭 Слика комбинује инфрацрвене спектар светлости снимљен телескопом Хале на планини Паломар у Калифорнији и телескопа Кек-2 на Мауна Кеа на Хавајима.

🔭Водећа хипотеза за квадратну маглину је да су централна звезда или звезде некако избациле облаке гаса током касног развојног стадијума.
🔭Агенција за праћење свемирских временских прилика америчке владе упозорило је да ће геомагнетна олуја погодити Земљу 26. септембра и да ће вероватно утицати на сателите и електричне мреже.

🔭Треба напоменути да се геомагнетна олуја разликује од соларне олује и да је узрокована соларним ветром
🚀НАСА намерава да детектује океане на Нептуновом сателиту Тритону

🌕Тритон је најхладнији месец Сунчевог система, али научници очекују да ће моћи да детектују на њему све знаке који су неопходни за живот.

🌕 Овај месец има воду, атмосферу и магнетно поље, те је због тога добра мета за веће истраживање. Као што се види по мисијама које су у току и које се планирају, НАСА ставља велики акценат на проналажење живота у нашем соларном систему
🚀 Колекција слика Јупитера са НАСА мисије Џуно,која слави 10 година од лансирања